Wiosenne porządki a twarda woda

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Wiosna wiosna, ach to Ty!

Cieplejsze i dłuższe dni zwiastują, że wiosna jest tuż za rogiem. A to oznaczać może tylko jedno – wiosenne porządki! W ruch idą miotły, mopy, ścierki i ściereczki. Okna, kafelki, szafy i sprzęty – wszystko potrzebuje czyszczenia w oczekiwaniu na  świeży powiew wiosny. 

A czy wiesz, że to jaka woda płynie w Twoim kranie, znacząco wpływa na jakość Twojego sprzątania?

Co wpływa na jakość sprzątania?

Twarda woda skutecznie utrudnia nam czyszczenie powierzchni, w szczególności okien i luster. Pranie tkanin, jak firanki, narzuty czy inne, także nie jest zbyt efektywne w wodzie z dużą ilością minerałów. Dlaczego?

Twarda woda – co to?

Krótko mówiąc, twarda woda zawiera duże stężenie minerałów – takich jak wapń lub też, występujący w innych rejonach Polski, magnez. Związki te pod wpływem ciepła mają tendencję do wytrącania  się w postaci uciążliwego osadu. Sole wapnia niszczą tkaniny, powodując powstawanie na nich trwałych plam, uniemożliwiają tworzenie się piany, podrażniają skórę, powodują tworzenie się osadu na wannach, muszlach, płytkach itd. Jeszcze gorzej jest w wodami zawierającymi duże ilości żelaza czy manganu.

Analizując jakość wody musimy pamiętać, że zawarte w wodzie związki wapnia są niezwykle szkodliwe nie tylko dla instalacji grzewczych, urządzeń i tkanin, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. W naszym rejonie, gdzie twardość wody jest podwyższona, obserwuje się zwiększoną zachorowalność na choroby wieńcowe, zawały (zalepianie tętnic wieńcowych), choroby stawów. Wapń razem ze szczawianami potrafi też skutecznie zablokować nerki.

Miękka woda

Używanie miękkiej wody do sprzątania jest dużo bardziej efektywne. Miękka woda skuteczniej rozpuszcza skoncentrowane detergenty i środki czystości. Ponadto, jest łagodniejsza dla sprzętów, twardych powierzchni, materiałów i przedmiotów (płytek, glazury wyposażeń łazienki , armatury, mebli itp.)

Zmiękczacz wody rozwiązaniem problemu

Skutecznym sposobem na pozbycie się problemu twardej wody jest jej zmiękczenie. 

Montaż dobrego zmiękczacza do wody pomoże nam oszczędzić na środkach piorących o ponad 50%. Co więcej, mając miękką wodę, możemy wręcz zrezygnować z innych detergentów i środków czystości, które zawierają niebezpieczny dla zdrowia chlor. Zamiast nich, do okresowego dezynfekowania naszych pomieszczeń wystarczy zwykła soda. Co za oszczędność!

Na czym polega zmiękczanie wody?

Proces zmiękczenia wody polega na zamianie jonów wapniowych i magnezowych (odpowiedzialnych za twardość) na jony sodu, co dokonuje się podczas przepływu wody przez złoże jonowymienne. Jeżeli zdolność złoża zostanie wyczerpana, jest ono automatycznie poddawane regeneracji roztworem soli. Częstotliwość regeneracji zmiękczacza zależy od twardości oraz ilości uzdatnionej wody.

Jak sprawdzić twardość wody?

Zanim przystąpisz do tegorocznych wiosennych porządków, sprawdź twardość swojej wody. Taką informację możesz uzyskać od właściciela wodociągu lub zlecić  badanie wody naszemu laboratorium (test paskowy bardzo często nie odzwierciedla faktycznej twardości wody).

Jeśli woda faktycznie jest twarda, skontaktuj się z fachowcami z CM&W (www.filtry.sacz.pl, tel. 18 44397 81), którzy pomogą Ci dobrać odpowiednie urządzenie zmiękczające.

Zrób sobie przysługę i przejdź na miękką wodę, usprawnisz i uskutecznisz prace porządkowe o każdej porze roku!

Zobacz więcej:

aktualności

ANALIZA WODY – wiedza w pigułce

Oddajemy dziś w Wasze ręce zastrzyk wiedzy na temat badań wody. To praktyczne informacje, z którymi należy zapoznać się zanim zlecimy wykonanie analizy wody. Co

aktualności

DOCENIAJMY WODĘ!

W miniony poniedziałek – 22 marca – obchodziliśmy Światowy Dzień Wody w tym roku pod hasłem DOCENIANIE WODY. Akcja ta ma na celu zwiększenie świadomości

Badanie Wody Nowy Sącz

CZEKAMY NA TWOJE PYTANIA

18 200 55 55